ETON jest jednym z wiodących producentów wyrafinowanych głośników i akcesoriów. Od założenia firmy w 1983 roku ETON zaopatruje przemysł i rynek samodzielnej budowy zespołów głośnikowych na całym świecie w produkty wysokiej jakości. W celu spełnienia wymagań stawianym zaawansowanym przetwornikom, ETON poczynił duże inwestycje finansowe i zaangażował duży potencjał inżynierski w rozwój nowych materiałów, szczególnie do membran głośników nisko- i średniotonowych. Wykorzystywane są w najlepszych kolumn takich producentów jak Avalon czy Kharma. Największą popularnością cieszą się wśród hobbystów amerykańskich. Uznanie najbardziej rozwiniętego rynku high-endowego, jakim są Stany Zjednoczone, świadczy o jakości produktu.

Opracowanie opatentowanego materiału HEXACONE stał się w skali światowej wybitnym osiągnięciem. Membrana składa się z dwóch warstw płótna kevlarowego przedzielonego warstwą płyty Nomex, o strukturze plastra miodu. Włókna kevlarowe posiada jedną z największych wytrzymałości na rozciąganie. Znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle, jak np. promy kosmiczne, wyczynowe narty lub kamizelki kuloodporne. W połączeniu z Nomexową strukturą plastra miodu, membrana taka uzyskuje niespotykaną sztywność i jednocześnie wyjątkowe tłumienie wewnętrzne.

5-880/25 HEX (750605)W porównaniu z konwencjonalnymi membranami charakteryzują się 70-krotnie większą sztywnością, podczas gdy jej ciężar jest około 30% niższy. Dzięki temu głośniki z membranami HEXACONE pracują w wyjątkowo szerokim paśmie idealnie jak tłok oraz pozbawione są zniekształceń wynikających z dzielenia się membrany. Odpowiedź impulsowa jest absolutnie wzorcowa. Dobra zdolność tłumienia drgań wewnętrznych powoduje, że typowa koncentracja rezonansów w wąskim paśmie dla sztywnych membran (kevlar, aluminium, magnez, włókna węglowe i szklane) jest mniej problematyczna. Do tego stopnia, że możliwe jest w umiejętny sposób użycie filtrów 1-go rzędu. Powyższe właściwości obrazuje charakterystyka amplitudowa, częstotliwościowa charakterystyka wybrzmienia oraz odpowiedź impulsowa głośnika 7-372/32 HEX. O wysokiej jakości świadczy ponadto uznanie przez Klang&Ton 4-3/99 (największe europejskie czasopismo samodzielnej budowy kolumn) głośnika 11-581/50 HEX najlepszym głośnikiem 28cm na świecie.

Zastosowania głośników ETON z membranami HEXACON wskazują na uzyskanie istotnego polepszenia przetwarzania niskich częstotliwości. Objawia się to lepszą umiejętnością odtwarzania najniższych częstotliwości, niż jest to przy wykorzystaniu porównywalnych przetworników z membranami o mniejszej sztywności. Ponadto szybkość przetwarzanych niskich tonów jest dużo większa. Właściwości te zrozumiałe będą dla każdego, kto miał w ręku głośnik z membraną HEXACON i próbował ją zgiąć - jest to absolutnie niemożliwe !!! Sygnał muzyczny w odróżnieniu od typowych sygnałów pomiarowych charakteryzuje się zawartością impulsów o bardzo stromym zboczu i dużej amplitudzie. Jeśli głośnik z miękką membraną napotka na taki sygnał, to membrana ulegnie zniekształceniu, a co za tym idzie również i fala dźwiękowa. Okazuje się, że deformacja membrany jest najsilniejsza dla najniższych częstotliwości. Natomiast membrana HEXACON dzięki swej niespotykanej sztywności i lekkości jest w stanie lepiej "podążać" za tego typu impulsami. Odzwierciedla się to w odpowiedzi impulsowej głośnika. Jednak pomimo tego, że jest ona tak istotna w ocenie, to nie istnieje metoda jej bezwzględnego wartościowania.

Istotny jest również aspekt psychoakustyczny. Obok wspomnianego polepszenia jakości basu, łatwiejsza jest ogólnie pojęta percepcja źródeł dźwięku. Obraz dźwiękowy jest czytelniejszy i naturalniejszy. Łatwiejsze jest śledzenie treści utworów, gdy nie musimy się zbędnie koncentrować nad rozpoznawaniem instrumentów. W tej samej mierze dotyczy to polepszenia przestrzenności przekazu. Ma to swe źródło między innymi w wspomnianej szybkości i dosłowności przetwarzania impulsów. Natura słuchu ludzkiego jest czasowa, a nie częstotliwościowa. Można powiedzieć, że słuchamy nie "charakterystyką częstotliwościową" lecz "przebiegiem czasowym". Istotna jest wierność kształtu narastania i wybrzmienia dla rozpoznania źródła dźwięku. Charakterystyki częstotliwościowe są tylko "pochodną" charakterystyk czasowych i dotyczą stanów ustalonych. Znaczy to, że na ich podstawie możemy określić jedynie jaka ilość danej częstotliwości w danej chwili jest np. wypromieniowana.

Również głośniki wysokotonowe ETON zasługują na szczególną uwagę. Kopułki 19 SD 1 i 15 SD 1 posiadają ultra lekką tekstylną membranę o śr. 19 i 25 mm. Ich masa ruchoma wraz z powietrzem wynosi zaledwie 0,16 i 0,22 g. Układ magnetyczny składa się z dwóch magnesów nadając mu wyjątkową siłę. Dodatkowo zmniejszają promieniowanie pola magnetycznego na zewnątrz, przez co mogą być umieszczone w pobliżu telewizora. Szczelina powietrzna głośników nie jest wypełniona ferrofluidem, co w znaczący sposób polepsza detaliczność. Charakterystyka kierunkowa jest wyjątkowo spójna. Pod kątem 15° pokrywa się z charakteystyka "na osi", natomiast pod kątem 30° zaczyna opadać dopiero od 12 kHz, nie przekraczając 2,5 dB. Cecha ta pozwala na znaczne nachylenie głośnika przy optymalizowaniu czasowym z głośnikiem średnio- lub niskośredniotonowym bez spadku głośności w paśmie superwysokotonowym lub zakłócenia jednolitego rozkładu energii w pomieszczeniu (QBA Chrobry reference). W porównaniu z innymi głośnikami na rynku charakteryzują się wyśmienitą neutralnością i detalicznością. Pozbawione są "słodkości" i "pastelowości" (odstępstwo od neutralności) przypisywanych innym znamienitym kopułkom. Stawia to je na pierwszym miejscu wśród tekstylnych kopułek wysokotonowych.

Z high-endowym przetwornikiem ER 4 ETON wkroczył w sferę głośników wysokotonowych, która niejednokrotnie nie była osiągalna przez typowe głośniki wstęgowe. ER 4 posiada membranę ze złożonej w kształcie harmonijki folii, na którą napylono cieniutką warstwę przewodnika. Efektem tego jest masa ruchoma poniżej 0,1 g. Odpowiada ona około jednej trzeciej masy typowej kopułki, przy dziesięciokrotnie większej powierzchni membrany. Jeszcze nic nadzwyczajnego dla lepszych wstęg, ale zamiast poruszać się do przodu i do tyłu folia rozciąga się i powoduje ruch powietrza przed i za głośnikiem z średnio pięć razy większą prędkością niż zwykła kopułka. Mamy do czynienia z transformacją mniejszej prędkości (wychyleń) harmonijki foliowej na dużo większą prędkość powietrza. W analogiczny sposób przy niewielkim ruchu palców można wystrzelić z dużą prędkością pestkę czereśni. Tylna część głośnika jest otwarta, co pozwala na wykorzystanie go w dowolnej obudowie lub jako "dipol". Efekt kompresji powietrza jest praktycznie wyeliminowany. Wynikiem jest perfekcyjnie wierne odwzorowanie impulsów w parze z ogromną rezerwą dynamiki. Niska częstotliwość rezonansowa (450 Hz) umożliwia wykorzystanie ER 4 w konstrukcjach dwudrożnych. Potencjał technologiczny, wyniki pomiarowe oraz walory brzmieniowe stawiają ER 4 na szczycie najlepszych głośników wysokotonowych i stwarzają go wymarzonym partnerem do wszelkiego rodzaju konstrukcji.